Слово дня: трансцендентний

В цій рубриці з’ясовує значення не самих простих слів і розповідає, звідки вони походять.

Слово дня: трансцендентний

Історія

Слово почали активно використовувати прихильники філософії неоплатонізму. Її основоположник Плотін вважав, що людина ніколи не пізнає Бога, а сам Бог — частина недоступного для розуміння Єдиного початку світу. Все, що відносилося до непознаваемому, називали трансцендентним.

Пізніше слово стали вживати без прив’язки до філософії: у сьогоднішньому розумінні трансцендентне те, що неможливо помацати або відчути.

Антонім

«Іманентний» — пізнаваний. Також поняття іманентності означає зв’язок якості та об’єкта, якому притаманне це якість. Іншими словами, іманентна якість є невід’ємна частина чого‑небудь.

З чим можна сплутати

Існує близьке за написанням і звучанням, але дещо відмінне за значенням поняття «трансцендентальний» — згідно Трансцендентальний. — Тлумачний словник Кузнєцова «Тлумачного словника Кузнєцова», відноситься до області вищих понять, постигаемых розумом (наприклад, істина, добро). Цікаво, що обидва поняття «трансцендентний» і «трансцендентальний», ввів у філософію і розвинув німецький мислитель Іммануїл Кант.

Приклади вживання

  • «Наступного годину до нас спробував наблизитися ще кілька човнів з привітними громадянками, на яких я остаточно відпрацював трансцендентний удар веслом». Віктор Пєлєвін, «Бетмен Аполло».
  • «Простий шаман, не має підготовки, так не намалює, який би трансцендентний досвід йому не довелося переживати». Олександр Волков, «Магія печерних галерей».
  • «Як і будь-яка ісламська молитва, намаз ― це містичний міст між людиною і його незбагненним Творцем; міст, що з’єднує земну реальність з її людським виміром і трансцендентний світ Бога, Вічного і Єдиного Творця всього сущого». Шаміль Аляутдінов, «Метафізика ісламської молитви».

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *