Слово дня: аврал

В цій рубриці з’ясовує значення не самих простих слів і розповідає, звідки вони походять.

Слово дня: аврал

Історія

Раніше терміном користувалися переважно моряки. Аврал оголошували, коли потрібно було виконати общекорабельное завдання силами всього екіпажу. Наприклад, поставлення судна в док, розвантаження або завантаження корабля або генеральне прибирання. До авральним робіт також відносили «Військова енциклопедія» під редакцією В. Ф. Новицького, 1911-1915 роки підготовку корабля до бою, самі бойові дії і рятування судна з пожежної або іншої тривозі.

Сьогодні слово вживають в іншому значенні «Великий тлумачний словник російської мови», С. А. Кузнєцов . У розмовної мови авралом називають роботу, яку необхідно виконати колективно і терміново. Тобто, якщо начальник забіг в офіс з криками: «У нас аврал!», співробітники повинні зібратися разом і швидко розправитися з завданням. А от говорити друзям: «Я запізнююся, тут аврал на роботі, якщо на вас повісили річний звіт і ніхто з колег не допомагає, не зовсім коректно. Краще сказати, що у вас запарка «Великий тлумачний словник російської мови», С. А. Кузнєцов , тому на зустріч не встигаєте.

Приклади вживання

  • — Що це таке авральна робота? — запитав я іншого офіцера.

    — Це коли свистять всіх нагору, — відповідав він і зайнявся — авральною роботою.

    Іван Гончаров, «Фрегат „Паллада“».

  • — Але тепер аврал скінчився, робити було нічого — зовсім ніякої партійної роботи до завтрашнього ранку. Шість годин він міг провести в притулок і ще дев’ять — у своєму ліжку.

    Джордж Оруелл, «1984».

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *