Чому треба писати «ніщо інше», але «не що інше, як»

Вибір буде очевидним, якщо орієнтуватися на контекст.

Обороти типу «не хто інший, як» і «не що інше, як» легко сплутати Ненаголошені частки не і ні з конструкціями, які входять займенники «ніхто» і «ніщо». Щоб розібратися, подивимося на наступні приклади.

  • Це був не хто інший, як сам директор школи (це був саме директор, а не хтось інший). Ніхто інший, крім директора школи, не може це підписати (не може підписати ніхто, крім конкретної людини).
  • Він погодиться не на що інше, як на керівну посаду (погодиться саме на керівну посаду, а не на якусь іншу). Ніщо інше, крім керівній посаді, його не влаштує (чи не влаштує більше нічого, тільки керівна посада).
  • Документ повинен бути підписаний не ким іншим, як самим заявником (це повинен бути саме заявник, а не хтось інший). Документ не повинен бути підписаний ніким іншим, як самим заявником (ніхто не може підписати договір, крім заявника).
  • Цей провал не що інше, як згаслий кратер (це саме кратер, а не улоговина або тріщина). Цей провал — згаслий кратер, і ніщо інше (провал не може виявитися більше нічим, крім кратера).

У всіх цих прикладах сполучення «не що інше, як» або «не хто інший, як» виражають протиставлення. Зверніть увагу, що негативна частка «не» пишеться окремо, а перед союзом «як» ставиться Грамота.ру: не хто інший, як / не що інше, як кома. Перевірити себе легко. Досить замінити ці обороти «саме», «як раз»: Це не що інше, як самий нахабний обман. — Це саме обман. Це був не хто інший, як наш син. — Це був наш син.

А ось поєднання «ніщо» або «ніхто інший не пов’язані з протиставленням і, як правило, вживаються в реченнях з запереченням. «Ні» в цьому випадку вже не частинка, а приставка, тому пишеться Займенникові поєднання разом із займенником. Для перевірки спробуйте замінити оборот словами «нічого», «ніхто»: Ніщо інше його не цікавить. — Його нічого не цікавить. Крім мого батька, ніхто інший цього не знає. — Крім мого батька, ніхто цього не знає.

Підписуйтесь на безкоштовний курс письменницької майстерності від редакторів а «Ініціал» та однойменний Telegram‑канал, щоб стати грамотніше і створювати гарні тексти.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *